BioCentrum otwiera nowe laboratorium


Bitechnologia - teraźniejszość i przyszłość

BioCentrum otwiera nowe laboratorium

Krakowska firma biotechnologiczna BioCentrum otworzyła 10 grudnia w Krakowie nowe laboratorium badawczo-rozwojowe, zlokalizowane w budynkach III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej. Laboratorium o powierzchni 150 m2 pozwoli zwiększyć firmie skalę działania i poszerzyć ofertę usługową. Łączna wielkość laboratoriów BioCentrum wynosi obecnie 200 m2, a w lutym 2009 zostanie powiększona o kolejne 60 m2.

Nowe laboratorium BioCentrum umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań biochemicznych oraz pracę z liniami komórkowymi. Badania te wykorzystywane są w procesie opracowywania innowacyjnych leków oraz w analizach wykonywanych dla przemysłu farmaceutycznego i chemicznego. Badania  wykonywane przez BioCentrum dla firm farmaceutycznych i instytucji naukowych obejmują min.:

  • badania przedkliniczne ADME (badania absorpcji, dystrybucji, metabolizmu oraz wydalania  leku)
  • badania leków na liniach komórkowych (proliferacja, toksyczność, apoptoza)
  • analizy z zakresu chemii białek (sekwencjonowanie białek, analizy aminokwasowe, izolacja białek ze źródeł biologicznych, analizy chromatograficzne)
  • produkcję przeciwciał monoklonalnych
  • analizy krystalograficzne
  • synteza chemiczna

Wartość zrealizowanej przez BioCentrum inwestycji wyniosła 1 900 000 PLN. W ramach przedsięwzięcia zakupiono min. sprzęt analityczny: spektrometr masowy,  system do wysokosprawnej chromatografii cieczowej, spektrofluorymetr i spektrofotometr oraz wyposażenie do laboratorium syntezy chemicznej i laboratorium komórkowego. Sercem nowego laboratorium BioCentrum jest system zarządzania laboratorium firmy STARLIMS, umożliwiający zdalny dostęp do danych z projektów badawczych klientom firmy.

Źródłem finansowania inwestycji były środki własne wypracowane przez spółkę, kapitał wniesiony przez Selvita sp. z o.o. (ww.selvita.com) – od marca 2008 inwestora strategicznego BioCentrum oraz dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa przyznana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
„Nowe laboratorium umożliwi uzyskanie certyfikatu DPL  - dobrej praktyki laboratoryjnej przez naszą firmę i przyczyni się do ugruntowania pozycji rynkowej BioCentrum w Polsce i na rynkach zagranicznych” powiedział Prof. Adam Dubin, założyciel i Wiceprezes Zarządu BioCentrum. „Będziemy także mogli zatrudnić nowych pracowników i szybciej realizować  bieżące i przyszłe projekty badawcze. W ostatnich miesiącach uczestniczyliśmy w szeregu targów i konferencji branżowych, takich jak International Contract Services Expo we Frankfurcie, Biotechnica w Hamburgu i Bench2Boardroom w Cambridge i spodziewamy się znacznego wzrostu popytu na usługi naszej firmy.”

Obecnie w laboratoriach BioCentrum prowadzone są projekty związane min. z lekami przeciwnowotworowymi, przeciwpsychotycznymi i chorobami układu odpornościowego. BioCentrum produkuje również innowacyjne enzymy stosowane min. w badaniach nad nowymi szczepionkami.

biocentrum.com.pl

Następny artykuł

Poprzedni artykuł